top of page
Fender (Usturmaça)

Fender (usturmaça), rıhtım ve iskele gibi deniz yapılarının vazgeçilmez elemanıdır. Bugün tüm iskele/rıhtım tasarım işlerinde kullanılacak usturmaçanın seçimi ve yerleşimi öncelikli yapılan işlerden biri durumuna gelmiştir.

Usturmaçanın en önemli işlevi, gemi gövdesi ile yanaşma yapısının,  yanaşma anında oraya çıkan çarpışmadan hasar görmesini önlemektir. Diğer önemli görevi ise; yanaşma anında amortisör görevi yaparak, çarpma siddetini yumuşatmak,absorbe etmektir..

İhtiyaca uygun olarak seçilen usturmaçalar, düzgün yanaşma koşullarını sağlayacak ve rıhtım/iskele inşaat maliyetlerini azaltacaktır. Bu nedenle doğru usturmaça tipinin seçilmesi önem kazanmaktadır.Dünyanın tüm limanlarına hizmet veren kuruluşun; CELL, CONE, DGH Arc, D, DD, DO, Silindirik, Roller, Yüzer, ME, Foam, Köşe, vbg birçok çeşidi vardır.

Yanaşma kriterlerine ve iskele/rıhtım yapısına göre en uygun fender projelendirilmektedir.Fenderler tüm uluslararası kuruluşlar tarafindan sertifikalandırılmıştır.

DPW-Yarımca_2015_KASIM_543.jpg
Yesilyurt DC Samsun 2.jpg
tugboat 1.png
Delta-Rubis (3).jpg
Baba, Kanca (Quick Release Mooring Hook)

İskele tasarımına göre her yüke uygun çelik ve pik döküm babalar ; uzaktan kumandalı ve manuel  serbest bırakmalı kancalar önerilmektedir.

kanca.png
kanca 2.png
bottom of page